Między innymi – skrót. Jak się pisze?

jaki jest skrót od między innymi
Facebook
Email
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Print
Skype

Jak zapisać skrót od między innymi? W tym artykule wyjaśnię dokładnie, jak powinien on wyglądać. Z kropką czy bez? Jaka jest zasada? Czym w ogóle jest skrót? Kiedy dwukropek po skrócie od między innymi?

Spis treści

Skróty przeróżnych wyrazów czy wyrażeń czasem sprawiają nam niemałe problemy. Tak jest choćby ze skrótem od między innymiwyrażenia, które służy do wymienienia lub podkreślenia jakichś elementów. Poniżej wytłumaczę, jak prawidłowo zapisać skrót od między innymi. Wspomnę też o najważniejszych zasadach, jakie dotyczą zapisywania różnych skrótów.

Jak się pisze skrót od między innymi?

Zacznijmy od konkretu, a więc tego, jak poprawnie zapisywać wersję skróconą od między innymi. Prawidłowym skrótem będzie zatem m.in., a więc są to literka m od pierwszego wyrazu między, oraz literki in od drugiego wyrazu innymi. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że zapisujemy je małymi literami. Ponadto stosujemy kropki zarówno po m, jak i in.

między innymi – skrót: m.in.

Nietrudno też zapamiętać skrót m.in., ponieważ tworzymy go od pierwszych liter słów między innymi

Pamiętajmy o braku spacji pomiędzy m oraz in. Zasada mówi, że jeśli jeden ze skrótów składa się z dwóch liter, spacji nie stosujemy. W naszym między innymi skrót in to potwierdza.

Co to jest skrót?

Wiemy już, jak utworzyć skrót od wyrażenia między innymi. Czym jednak jest skrót? Może to być litera lub grupa kilku liter, które pochodzą od danego wyrazu lub wyrażenia (jak nasze między innymi). Zazwyczaj skrót kończy się spółgłoską. Służy on – jak wskazuje sama nazwa – do skracania wyrazów, a tym samym do wprowadzenia ekonomii w języku. Dzięki nim szybciej się komunikujemy w mowie pisanej.

skrót od między innymi
Skrót od między innymi to m.in. z dwoma kropkami

Zasada tworzenia skrótu między innymi

W języku polskim bardzo lubimy używać skróty wyrazowe. Nic w tym dziwnego! Chcemy wyrazić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Niekiedy nie mamy po prostu szansy, aby wypowiadać się pełnymi zdaniami w języku pisanym, bo ograniczają nas różne czynniki. Chcemy przekazać coś błyskawicznie – przede wszystkim na czatach społecznościowych.

Jak jednak prezentuje się zasada tworzenia skrótów wyrazowych, takich jak m.in.? Kiedy pojawia się kropka, a kiedy już powinniśmy z niej zrezygnować?

Kropka w skrótach pojawia się wtedy, gdy – mówiąc kolokwialnie – ucinamy dany wyraz. Tak jest w naszym przypadku oraz dla przykładu w kilku innych, które podaję poniżej:

  • m.in. – skrót od wyrazów między oraz innymi
  • r. – skrót od wyrazu rok
  • zob. – skrót od wyrazu zobacz
  • prof. – skrót od wyrazu profesor

Pojawia się pytanie, dlaczego na przykład stosujemy dwie kropki w m.in., a w skrócie tj. (to jest) występuje już tylko jedna kropka na końcu. Odpowiedź również znajdziemy w zasadach języka polskiego. Mówią one jasno:

  1. Jeżeli dane wyrażenie składa się z dwóch członów, a drugi zaczyna się samogłoską, kropka pojawia się po każdym członie – mamy więc zatem m.in. od między innymi. Skrót ma dwie kropki ze względu na samogłoskę i w drugim członie.
  2. Natomiast jeśli wyrażenie składa się z dwóch członów, a drugi zaczyna się spółgłoską, kropka pojawia się już wyłącznie po całym wyrażeniu – tak więc mamy w skrócie od to jest, czyli tj.

A co z dwukropkiem po skrócie m.in.? Kiedy należy go stawiać?

Kolejna zagwozdka może dotyczyć stawiania dwukropka (lub jego niestawiania) po między innymi – skrócie m.in., mówiąc dokładniej. Jak wiemy, gdy stosujemy wersję skróconą tego wyrażenia, chcemy wymienić najczęściej przynajmniej dwa elementy. I właśnie ta liczba wymienionych elementów ma tutaj największe znaczenie.

Zgodnie z zasadą dwukropek po skrócie m.in. stosujemy wtedy, gdy chcemy wymienić więcej niż dwa elementy. Poprawnie zatem będzie:

  • Kupiłem sobie bardzo wiele pamiątek, m.in.: figurki, magnesy oraz ubrania.

Lecz gdy pojawiają się maksymalnie dwa elementy, z dwukropka musimy zrezygnować:

  • Lubię różne sporty, m.in. piłkę nożną i koszykówkę.

Czy forma międzyinnymi jest poprawna?

Kolejna ważna kwestia, o której warto napisać, dotyczy tego, czy zapis międzyinnymi (pisowania łączna) jest poprawny. Od razu spieszę z odpowiedzią: jedyną poprawną formą jest pisownia rozdzielna, czyli między innymi. Niepoprawnie jest natomiast pisanie międzyinnymi.

Skrót od między innymi – przykłady zdań

Odpowiedziałem już na pytania związane z tym, jak wygląda oraz jak poprawnie napisać skrót między innymi. Poniżej prezentuję jeszcze kilka dodatkowych zdań, które go uwzględniają. Mam nadzieję, że pomogą Ci one utrwalić poznaną wiedzę.

  • Pracowałem m.in. w zakładzie obuwniczym.
  • Lubię przeróżne książki, m.in. kryminały i biografie.
  • Wczoraj otworzyłem lodówkę i zobaczyłem wiele produktów spożywczych, m.in.: jogurty, warzywa, sery czy jajka.
  • Uwielbiam uczyć m.in. moje bratanice.
  • Przyszli do mnie wczoraj. Wśród nich był m.in. nauczyciel chemii.
  • Co sądzisz o m.in. jego nowym samochodzie?

Mam nadzieję, że nie będzie Ci już sprawiało żadnych problemów wyrażenie między innymi. Skrót łatwo zapamiętać. Tworzą go bowiem pierwsze litery obu słów.

Dodaj komentarz

Inne artykuły

Jak odmienić iOS?

Jak odmieniać przez przypadki nazwę systemu iOS? Czy w ogóle odmieniamy? Jak zapisać odmianę iOS?

Szymon Karcz

korektor, redaktor, copywriter

logoja2

Z wykształcenia polonista ze specjalizacją edytorską. Oprócz korekty zajmuję się pisaniem.

Popularne Artykuły
karta ze słownika bez tła tytuł

Kartka ze słownika

Krótko i na temat – taki jest cykl „Kartka ze słownika”. Jedna grafika jak jedna kartka ze słownika. Obserwuj mnie i sprawdź, czy polszczyzna jeszcze może Cię czymś zaskoczyć!

Cykl prowadzę w social mediach.

Kontakt

Zapytania i uwagi proszę kierować drogą mailową

kontakt@okiempolonisty.pl